Hesap Olusturma

wiki.jetract.com sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kullanıcıların üç adımlı hesap oluşturma işleminden sonra tüm detayları sisteme işlemesi gerekmektedir.

Kullanıcı Ayarları

Kullanıcı Ekleme

Kullanıcılar mail adresleri ile birlikte kayıt edilirler, mail adreslerine gönderilen şifre ile sisteme erişebilirler.

Kullanıcı Rolü Oluşturma

Her kullanıcının farklı yetkileri olabilir, ya da sınırlandırma getirilebir. Buna bağlı olarak oluşturulan roller kullanıcılara tanımlanır.

Departmanlar

Her kullanıcı farklı proje /departmanlarda görev alabilir. Sistem üzerindeki görevlerini düzenli takip edebilmeleri için departman oluşturulur. Bir kullanıcı birden fazla departmanda yer alabilir.

Sistem Ayarları

Ürün Grupları

Ürün grupları üç kırılımdan oluşarak hazırlanır. Ana kategori, alt kategori ve üründen oluşur. Talep oluştururken bu kırılımlara itiyaç vardır. Dolasıyla kurulum sırasında sisteme işlenmesi gerekir. (Sistemde var olan ‘Excelden Kategori Yükle’ şablonu ile de yüklenebilir. Bu sayede tedarikçiler de ürün gruplarına kaydedilebilir)

Yeni İhale Kategorisi Oluştur Ürünleri sisteme işlemeden önce ihtiyacımız olan ilk adım bu kısımdır. Ana ürün grubu olarak da tanımlanabilir. Örn: Ofis Malzemeleri

Yeni Kategori Ekle Yeni ihale kategorisinden sonra ikinci adım yeni kategoridir. Burada bir alt kırılım belirlemek gerekir. Örneğin: Ofis Malzemelerinin alt kırılımı olarak ‘Demirbaş Malzemeler’

Ürün Ekle Son olarak ürün bu kısıma eklenir. Demirbaş Malzemelerinin altına uygun içerik olarak Masaüstü Bilgisayar, Klavye, Kasa vb. olarak sıralayabiliriz.

Sipariş Teslimat Ayarları

Her proje /departman için yapılan satınalmalar farklı adreslere teslim edilebilir. 
İhale ve sipariş sırasına tedarikçinin bu adresleri baz alarak tekliflerini iletmeleri istenir ve adresler tanımlanır.

Akışlar

Talebin, teklifin ve ihale sonucunun yetkili kişilerin onayından geçmesi için Akış sürecine ihtiyaç vardır. Burada en başta tüm süreçler için ayrı ayrı akış şablonu oluşturulur, yetkili kişiler bu süreçlere atanır. Yetkililer onay verirse süreç devam eder, reddederse akış süreci başa alınır.

Ödeme Tipleri

İhale sürecinde işveren ödeme koşullarını tedarikçilere iletmelidir. Bunun için hangi şartlarda ödeme yapılıyor ise bunların tümümün sisteme işlenmesi gerekmektedir. Örn: 90 gün vade / Nakit – Havale gibi.

Kurulum Ayarları

Tedarikçiler

Tedarikçilerin satınalma süreçlerine dahil olabilmesi için en başta sisteme kayıt edilmeleri gerekmektedir. İstenilen bilgiler sisteme girilir ve sistem tarafından tedarikçiye mail yolu ile kullanıcı bilgileri iletilir.

Bütçeler

Bütçe oluştumak, projeleriniz için ayrılan bütçenin takibi için kolaylık sağlar. Hangi ürün grubuna ne kadar harcama yapılmış ve kalan bütçenin görülmesine yardımcı olur.