Anasayfa

wiki.jetract.com sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

E-İhale Nedir?

Elektronik ihale, alıcının birden çok satıcıyı aynı anda elektronik ortamda teklif vermeye davet etmesi ile gerçekleşen bir teklif toplama şeklidir. Tedarikçiler, tekliflerini iletirler ve sürekli olarak revize teklif verdikleri bir rekabet ortamına girerler. Amaç, en uygun teklif veren tedarikçileri adil ve şeffaf olarak belirtmektir.

Açık Eksiltme İhale

Alıcı genellikle bir başlangıç fiyatı belirler, bu alıcının bütçesidir. Bu fiyatın üstünü karşılayamacağı gibi, satınalmayı bu fiyatın altında sonlandırmayı hedefler. Tedarikçilerden ihale takviminden önce başlangıç fiyatlarının girilmesi istenir. İhalenin online olarak başlamasından itibaren ise işverenin insiyatifine bağlı olarak tedarikçi firmalar en düşük bir veya birden fazla rakip firmanın fiyatını görebilir. Böylece rekabetin devamlılığı sağlanmış olur. İhale önceden belirlenmiş süre sonunda son bulur.

İngiliz Usulü İhale

İngiliz usulü ihale de açık eksiltme ihalelere benzer, tek fark şudur ki; tedarikçi rakibinin fiyatından düşük teklif vermek durumundadır, düşük fiyat gelmezse ihale biter. Tedarikçiler dinamik olarak verdikleri teklif ile kaçıncı sırada olduklarını görürler. Kaç katılımcı olduğunu, diğer firmaların verdikleri teklifleri göremezler. İhale süresince istedikleri kadar revize fiyat teklifi verebilirler.

Kapalı Zarf Usulü İhale

Kapalı Zarf Usulü İhale tur tur geçekleşir. İhalenin kaç tur olacağına işveren karar verir. Her tur tedarikçiler teklif verir, sonra işveren tedarikçileri sıralar. Sıralama tedarikçilere belirtilir ve yeni tur başlar. İstenilen turda tedarikçiler elenir. Her turda revize teklifler toplanır ve ihale sonuçlanır.

E-Satınalma Nedir?

Satınalmaya gelen taleplerin değerlendirilip, teklife ya da siparişe çevrildiği süreçleri içeren aşamadır.

Teklif Toplama

İşverenin belirlediği zaman aralığında teklife çıkılır, e-ihalede var olan rekabet koşulları teklif toplamada yoktur. Tedarikçiler kendi sıralaması ya da rakiplerinin tekliflerini göremezler. Teklif toplama daha çok düzenli alımlarda ve belli başlı gruplarda sabit tedarikçiler üzerinden fiyat almak üzerine kurgulanır. Tedarikçiler en iyi tekliflerini tek seferde verir ve sonuçlanır.